Vypadávanie vlasov je úplne prirodzené. Človeku denne vypadne okolo 50 - 100 vlasov. Problém nastane, až keď sa ráno zobudíte a nájdete na vankúši kopu vlasov a z kefy na vlasy ich vyberáte po hrstiach. Nerobte paniku a začnite hľadať správny spôsob, ktorý vypadávanie vlasov zastaví.
Za normálnych okolností sú všetky biologické procesy zahrňujúce rast a vypadávanie vlasov v rovnováhe. Starý a poškodený vlas vypadne a na jeho mieste narastie nový. Vlasy nám rastú i vypadávajú. Je to normálny zdravý proces, v ktorom sa striedajú rozličné fázy rastu vlasov. Ak sa tieto prirodzené fázy rastu a vývoja vlasu nestriedajú dlhšiu dobu, výsledkom je vypadávanie vlasov. V článku vám prezradíme možné príčiny straty vlasov i o to, ako im predchádzať. V prípade, že vypadávanie vlasov trvá viac ako šesť mesiacov, mali by ste navštíviť vášho dermatológa.
Náš hormonálny systém je veľmi citlivý a reaguje i na tie najnepatrnejšie zmeny. Na správnom raste vlasov sa podieľa ženský pohlavný hormón estrogén. Preto mnoho žien pozoruje zvýšený rast chĺpkov i vlasov počas tehotenstva. Naopak, mužský hormón androgén, ktorý sa v menších množstvách nachádza i v ženskom tele, rastu vlasov neprospieva. U oboch pohlaví, sa androgény začínajú produkovať počas stresu. Dlhodobý zvýšený stav môže narušiť prirodzenú hormonálnu rovnováhu a viesť k vypadávaniu vlasov. V niekoľkých prípadoch dermatológovia predpisujú anti-androgény. V ostatných prípadoch je potrebné upustiť od hektického života a viac relaxovať. Ďaľším problémom môže byť nefunkčná štítna žľaza. Lekár vám po odbere krvi može vypracujovať hormonálnu analýzu, aby ste zistil, či práve hormóny nie sú príčinou ubúdania vlasov.
Hoci sú vlasy veľmi pružné a odolné, priveľa stresu z nich spraví vlasy popraskané a krehké. Príčinou blednutia vlasov alebo ich farebných zmien môže byť stres. Pravidelné a časté používanie žehličky na vlasy je pre vlasy ďalším stresovým faktorom. Takéto zaobchádzanie s vlasmi nepriamo spôsobuje ich vypadávanie a vedie k ich lámaniu. Vlasy sa môžu lámať aj u korienkov, výsledkom môže byť nepekné strnisko.
Priame vypadávanie vlasov môžu spôsobiť iba chemické postupy. Napríklad, ak necháte pôsobiť odfarbovač alebo trvalú farbu na vlasy na pokožku príliš dlho. Ak sa vám niečo podobné stane, mali by ste nechať vašej pokožke hlavy nejaký čas na regeneráciu. Umývanie šampónom by ste mali obmedziť, samotný šampón používať úsporne a zdržať sa úprav vlasov na nejaký čas. Takisto by ste mali vynechať farbenie alebo tónovanie vlasov a začať používať jemné vlasové prípravky.
Správny rast vlasov si vyžaduje vyvážený prísun vitamínov. Nevyvážená strava alebo nárazové diéty môžu viesť k dočasnému vypadávaniu vlasov. Vlasy majú najlepšiu štruktúru, keď dodržujete vyváženú stravu, jete veľa ovocia, zeleniny, proteínov (ktoré sú napríklad v mlieku, jogurte, tvarohu, chudom mäse a rybách), obilniny, orechy a vysoko kvalitné oleje. Ak sa nemôžete optimálne stravovať, môžu pomôcť i rôzne doplnky stravy prínosné aj pre vlasy, ktoré obsahujú biotín, niacín, zinok, ako aj vitamíny B6, B12 a vitamín E.
Vypadávanie vlasov môže byť aj následok neliečenej infekcie. Hlavne na jar si môžete často všimnúť, ako vlasy začnú náhle vypadávať po prekonaní zimnej chrípky. Vypadávanie vlasov prestane po približne troch mesiacoch, počas ktorých sa korienky zničených vlasov obnovia.