Mastná pokožka hlavy rýchlo zmení čerstvo umyté vlasy na smutne visiaci „neporiadok“. Nanešťastie, mastná pokožka hlavy je tiež dosť nepohodlná. Hlavu hore! Existuje množstvo spôsobov ako pomôcť vašim spľasnutým vlasom.
V niektorých prípadoch to trvá dva až tri dni, kým sa vlasy cítia a vyzerajú unavene, zatiaľ čo v iných prípadoch to môže trvať menej než jeden deň. Pochopenie procesov, ktoré sa dejú pri korienkoch vlasov vám pomôžu pochopiť, prečo vlasy vyzerajú mastne. Mazové žľazy sa nachádzajú v pokožke hlavy, hneď pri korienkoch vlasov. Sebum (latinský názov mazu) udržuje vlasy vláčne a lesklé. Obsahuje tiež mnoho iných zložiek než samotný tuk, ktoré udržujú pokožku a vlasy zdravé. Avšak aj priveľa dobrých vecí (maz) môže mať neželaný efekt ako napr. mastné vlasy.
Existuje veľa dôvodov nadmernej produkcie mazu a mastnej pokožky hlavy. Môžete mať genetické predispozície k zvýšenej produkcii mazu. Hormonálne zmeny počas puberty a tehotenstva môžu mať vplyv na aktivitu tvorby kožného mazu. To isté platí pre všetky podmienky, ktoré ovplyvňujú našu náladu a zdravotný stav. Niektoré lieky a hormonálne prípravky môžu tiež viesť k viac či menej významným zmenám v tvorbe kožného mazu.
Dobre pripravený režim starostlivosti o mastné vlasy začína starostlivým výberom šampónu a návyku v samotnej starostlivosti. Pravidelná starostlivosť o vlasy rozhodne zlepšuje mastnú pokožku hlavy a tiež stav vlasov. Uistite sa, že ste si zvolili jemný šampón, alebo špeciálny šampón na mastné vlasy. Tenzidy (povrchovo aktívne látky ako sú mydlá, čistiace prostriedky, a pod.) sa viažu na tuky a vosky, ktoré sa dajú ľahko odstrániť vodou. Používanie šampónu s bylinnými extraktmi je tiež dobrým pomocníkom v boji proti nadmernému masteniu vlasov. Rozmarín, harmanček, žihľava a šalvia sú starodávne účinné bylinky proti mastný vlasom. Nie síce veľmi známe, ale za to účinné na mastné vlasy sú praslička a pagaštan, ktoré potláčajú nadmernú tvorbu mazu a upokojujú pokožku hlavy. Môžete tiež využiť bezoplachové kúry, ktoré tieto zložky obsahujú. Bezoplachové kondicionéry sú jednoduché a rýchle na použitie, sú veľmi účinné a nezaťažujú vlasy.
Nemusíte sa vyhýbať stylingovým prípravkom, ak sú vaše vlasy prirodzene mastné. Penové tužidlo obsahuje alkohol a aj z toho dôvodu je veľmi vhodné na mastné vlasy. Mierne vlasy odmasťuje a poskytuje im ochranný film. Z použitia penového tužidla plynú dve výhody. Niektoré z látok obsahujúcich tuky sú neutralizované a pomocou tužidla pridávate do vlasov objem. Aj keď vaše vlasy môžu byť mastné pri korienkoch, končeky vlasov môžu byť suché. Jednoducho naneste bezoplachový kondicionér na končeky vlasov (nie ku korienkom). Toto dodá objem vašim vlasom a potrebnú hydratáciu.
Vo všeobecnosti odporúčame umývať si vlasy šampónom dva alebo trikrát do týždňa. Avšak, mastné vlasy môžu potrebovať umytie každý deň. Vždy používajte vlažnú a nie horúcu vodu. (Tiež by ste sa mali vyhnúť horúcemu vzduchu pri sušení vlasov.) Naneste šampón na pokožku hlavy a jemne ho vmasírujte do pokožky. Masáž uvoľní existujúci maz z pokožky, takže pokožka zostane menej mastná po dlhšiu dobu. Nechajte šampón pôsobiť cca dve minúty a následne ho dôkladne opláchnite vlažnou vodou.
Ak sa ponáhľate, môže byť pre vás dobrou voľbou suchý šampón. Jednoducho naneste suchý šampón na pokožku hlavy a nechajte ho pôsobiť približne dve minúty. Následne odstráňte suchý šampón z vlasov pomocou uteráku. Vlasy dôkladne prečešte, aby ste odstránili zvyšky suchého šampónu.