Ste pripravená na medené vlasy? Patríte do skupiny "celý život blondína" a chcete vedieť, čo urobí s vašim vzhľadom gaštanová farba? Poradíme vám, ako prejsť od platinovej blond až k čiernym vlasom domácim farbením. Nemusíte dokonca navštíviť ani kaderníctvo. Spoznajte všetky tajomstvá farbenia vlasov. Vyskúšajte zopár našich trikov a staňte sa profesionálom v oblasti farbenia vlasov.
Dobrá farba vlasov vám nezmizne po pár umytiach, tak ako je to napríklad v prípade tónovania. Farbenie a tónovanie vlasov sú založené na úplne iných chemických procesoch. Pri farbení je prirodzený pigment vlasov odstránený peroxidom vodíka, pričom umelá farba prenikne do vnútra každého vlasu. Týmto spôsobom získavate novú farbu vlasov. Farbením vlasov môžete tiež dokonale prekryť šediny. Tónovanie taktiež obsahuje skutočnú farbu, pričom pred použitím zmiešate dve zložky (farbu a emulziu).
Budete sa musieť rozhodnúť! Farieb na vlasy je množstvo; ktorá je však pre vás tá správna? Je to karamelová blond, alebo svetlo hnedá? Čo takto nejaký červený odtieň? Nebude najlepšie vyzerať popolavá? Keď ste sa už raz rozhodli prefarbiť si vlasy, možnosti sú neobmedzené. Experti odporúčajú farbu, ktorá nie je o viac ako dva, až tri odtiene svetlejšia, alebo tmavšia od vašej prirodzenej farby. Získate tak prirodzenejšie vyzerajúcu farbu vlasov. Výsledkom zmeny farby z tmavej na veľmi svetlú je dosť neprirodzený vzhľad vlasov, pretože farba vlasov nebude ladiť s farbou obočia. Tento fakt prezradí, že farba nie je pravá.
Tak isto je dobré zvážiť aj pridanie červeného, medeného, alebo zlatého odtieňu, pretože to môže narušiť celkový vzhľad vlasov. Červená nepasuje k žltkastej, alebo olivovej pleti, a tiež k červenkastým odtieňom kože. Tiež by ste mali myslieť na fakt, že tmavé vlasy môžu celkovo bledý vzhľad ešte viac zosvetliť. Popolavé vlasy s perlovými odtieňmi majú zas tendenciu vytvárať žltkastý dojem. Perlové odtiene vyzerajú najkrajšie v kombinácii so zlatým, alebo červenkastým melírom.
Môže sa stať, že sa vám farbenie doma nepodarí. Vždy sa oplatí pozorne si prečítať návod na použitie, ktorý nájdete vložený v krabičke. Hlavne si dajte pozor na dodržanie doby pôsobenia farby. Pre svetlejšie odtiene je dôležité nechať farbu pôsobiť dlhšie. Ak prípravok zmyjete príliš rýchlo, vlasy môžu dostať oranžový, alebo žltkastý nádych. Ak však necháte pôsobiť farbu na blond vlasy príliš dlho, riskujete poškodenie vlasov.
- Pripravte si všetky nástroje a prípravky na farbenie tak, aby ste ich mali po ruke, nezabudnite ani na meranie času. Oblečte si nejaké staré, obnosené tričko a nasaďte si rukavice priložené k ostatnému farbiacemu príslušenstvu.
- Pred každým použitím farby si urobte test na alergie. Návod na tento test nájdete vo vnútri balenia s farbou.
- Naneste farbu presne podľa inštrukcií v návode. Uistite sa, či má byť farba aplikovaná na suché alebo mokré vlasy.
- Zvyšná farba z predchádzajúceho farbenia môže spôsobiť rozdiel medzi výsledkom a obrázkom na krabičke.
- Pozor! Výsledok farbenia môže byť dosť prekvapujúci v prípade, že ste mali za posledné štyri mesiace vlasy nafarbené henou, alebo farbou, ktorá henu obsahuje. Rovnaký efekt môže nastať, ak prechádzate z umelej na biologickú farbu.
- V prípade, že ste si vlasy sfarbili príliš plavo, alebo do šeda, použite tónovanie na získanie červenkastého, alebo zlatistého nádychu.
- Chcete si vlasy nafarbiť a urobiť si trvalú? Určite to nerobte naraz, ani krátko po sebe. Nechajte svoje vlasy zregenerovať aspoň dva týždne.
- Svoju novú farbu si určite zamilujete. Nezabudnite si pre budúcnosť odtieň novej farby zapísať. Nebudete ju musieť odhadovať pri ďalšom farbení.
- Nezabudnite na farbu používať vhodný šampón a kondicionér, aby sa nestratil lesk a aby boli vlasy zdravé. Zafarbené vlasy potrebujú zvláštne zaobchádzanie. Každý týždeň by ste mali použiť výživnú masku, aby ste navrátili svojim vlasom prirodzený lesk.